První zápas po pauze pro dorost! K výhře nad Libercem přispěli i deváťáci

Prvním týmem, který po reprezentační pauze naskočil do zápasového kolotoče, byl extraligový dorost. Do utkání proti Bílým Tygrům svěřenci Tomáše Andryse nastoupili v obměněné sestavě, neboť hráči nastupující v reprezentačních výběrech dostali volno. Na ledě se tak předvedli obránci Ondřej Bednář a Oskar Magner ze šestnáctky Energie. Šanci ukázat své dovednosti dostali i hráči z deváté třídy a to útočníci Jonáš Vaníček, Jakub Kyncl a Josef Suchý. Brankář Ondřej Kadoun kryl záda Martinovi Psohlavcovi. Pro všechny deváťáky šlo o premiéru v extralize dorostu. Společně se svými staršími spoluhráči si v prvním duelu po reprezentační pauze vybojovali výhru 5:2.
Extraliga dorostu, 17., út 14.11.2023, Karlovy Vary, KV Arena, tréninková plocha
Bílí Tygři Liberec
5:2
2:1, 1:0, 2:1
Branky a nahrávky: 01:29 Kváš (Kyncl, Šilhan; 5/5), 02:40 Blažek (5/5), 31:21 Kyncl (Čermák, Vaníček; 5/5), 44:14 Kváš (Kubizniak; 5/5), 59:35 Poizl (5/5) – 09:34 Krajdl (Šťástka; 5/3), 54:21 Hrouda (Bělohorský; 5/5). Rozhodčí: Zubzanda – Belko, Matys. Diváci: 36. Vyloučení: 7:6. Využití: 0:1. Střely na branku: 27:31. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 4:1, 4:2, 5:2.
diváci36
HC Energie Karlovy Vary: Psohlavec – Kubizniak, Čermák, Magner, Pelikán, Bednář, Postl – Kyncl, Blažek, Kváš, Wardas, Šilhan, Poizl, Suchý, Kožík, Vaníček.
Bílí Tygři Liberec: Charvát – Stromský, Zeman, Ehrenberger, Vaněček, Seidl, Kachlíř – Kinter, Grebeníček, Bělohorský, Krajdl, Pekr, Hrouda, Šťástka, Kratochvíl.

Už v prvních sekundách pálil z kruhu David Hrouda, ale kotouč skončil na hrudi Martina Psohlavce. Liberečtí mladíci se následně na chvilku zabydleli před karlovarskou brankou. Poté, co energetici získali kotouč, museli však své pozice vyklidit. Michal Kváš si to s kotoučem na holi namířil kolem mantinelu k brance, ale kousek od ní ho odzbrojil Jakub Vaněček. V čase 1:29 poslal Šimon Šilhan kotouč na hůl Jakuba Kyncla, který s ním vedle branky zamíchal a předal ho na Michala Kváše, který střelou z mezikruží otevřel skóre. Necelou minutu na to se do brejku dostal Vlastimil Blažek a zvýšil stav na 2:0. V Charvátově lapačce skončila střela Jakuba Kyncla, který zakončoval přesilovkovou kombinaci.

Dvojnásobnou početní výhodu ke snížení skóre využil Dominik Krajdl - 2:1. Zbývající část svého oslabení si energetici pohlídalil. I když střelci obou týmů několikrát zahrozili, tak nejblíže ke skórování byl Jonáš Vaníček, před kterým vyplaval těsně před brankou kotouč, ale jeho střela měla příliš velkou razanci. Šanci Ondřeje Bednáře blokem zastavil Jakub Seidl. Krátce před koncem třetiny Sebastián Charvát svým betonem zastavil střelu Jonáše Vaníčka a poradil si i s následnými dorážkami.

Do druhé třetiny si energetici přenesli část oslabení. Po vhazování se ke kotouči dostal David Hrouda a uháněl k brance, ale jeden z karlovarských hráčů mu byl v patách a nenechal ho zakončit. Krátce po konci oslabení pálil Šimon Kožík, jenomže Sebastian Charvát opět zasáhl. Jakub Seidl zblokoval během oslabení v mezikruží střelu Vlastimila Blažka. Liberecký útočník to po chvíli zkoušel z kruhu, ale jeho dělovku tečoval jeden ze spoluhráčů mimo branku. V polovině třetiny to opět z kruhu zkusil Jakub Seidl, ale kotouč skončil v lapačce Martina Psohlavce. V čase 31:21 Jonáš Vaníček poslal kotouč na Filipa Čermáka, který pálil kousek od modré. Kotouč po odrazu skončil před odkrytou částí branky. Tam se nejrychleji zorientoval Jakub Kyncl a vstřelil si první gól v extralize dorostu.

V šanci dva na dva zahrozili po polovině třetiny při hře čtyři na čtyři Marek Šťástka a Štěpán Grebeníček. Do pěkné pozice se dostal Jakub Kyncl, ale liberečtí mladíci mu nedovolili zakončit. Díky bloku se ke kotouči dostal Šimon Bělohorský a poslal do akce Davida Hroudu. Martin Psohlavec byl ve střehu a střelu vyrazil betonem. I poslední třetinu zahájili Liberečtí v útočném pásmu. Horko bylo po chvíli také Sebastianovi Charvátovi, když po střele Filipa Čermáka vyrazil kotouč před sebe a musel se bránit před dorážkami. Na druhé straně pálil Marek Šťástka, jeho střelu sice zblokoval jeden z domácích hráčů, ale kotouč se po odrazu ocitl znovu před libereckým kapitánem, ale ani napodruhé mu jeho šance nevyšla.

V čase 44:14 poslal Timotej Kubizniak do brejku Michala Kváše, který byl před libereckou brankou sražen, ale i tak do ní stihl poslat kotouč - 4:1. Další únik se povedl Viktorovi Wardasovi, kterému šanci na gól sebral liberecký gólman. Krátce po polovině třetiny to opět zkoušel David Hrouda, ale narazil pouze na Psohlavcovy betony. Před střelou Marka Šťástky pomohli svému gólmanovi uhájit branku jeho spoluhráči. Pro svůj gól si v čase 54:21 přece jenom došel David Hrouda, který pálil z hranice kruhu rovnou pod víko - 4:2.

Vstřelená branka Tygry nabudila a snažili se přidat další. Necelé dvě minuty před koncem zápasu zůstal Sebastian Charvát na střídačce a liberečtí mladíci zkoušeli dohnat náskok energetiků v šesti. Velkou šanci měl Šimon Bělohorský, který poslal kotouč k bližší tyčce. Ten se buď odrazil od tyčky nebo od přesunujícího se Martina Psohlavce, ale každopádně skončil mimo karlovarskou branku. Výhru Energie zpečetil v čase 59:35 trefou do prázdné branky David Poizl. Pár sekund na to to ještě zkusil Jakub Vaněček, ale skóre zůstalo nezměněno.

Tomáš Andrys (HC Energie Karlovy Vary):

Po delší pauze na nás čekal zápas, do kterého jsme nevstoupili vůbec dobře. V první minutě jsme zaspali a soupeř měl asi tři gólové šance. Naštěstí nás podržel gólman. Pak jsme pro změnu ze dvou střel dali dva góly a uklidnili se. Zápas se hrál opět nahoru dolů. Podle mého názoru jsme měli trošku větší kvalitu při zakončení. Jsme rádi za tři body a myslím, že tímto utkáním jsme urvali náš první cíl a to je postup do první pětky.

Milan Plodek (Bílí Tygři Liberec):

Myslím si, že jsme si dnes vytvořili nějaké šance, hlavně v první třetině. Docela se nám vydařil vstup do zápasu. Naopak svoje šance využily Vary. Dnes mě trochu zklamalo, že nám chyběla taková dovednost, šikovnost v těch finálních fázích před zakončením. Vary si prostě svoje šance proměnily a my ne a chtěl bych jim tímto pogratulovat k výhře.